Українська|English

Координаційне засідання експертів проекту «Підходи до соціальної реформи: від інновації до традиції»

Робоче засідання експертів залучених до проекту «Підходи до соціальної реформи: від інновації до традиції», який здійснює Бюро соціальних та політичних розробок за технічної підтримки UNICEF, відбулося 15 листопада 2016 року в Києві у приміщенні НДІ праці та зайнятості населення МСП та НАН України.

Проектом передбачено, що експерти розроблять рекомендації щодо впровадження в Україні інтегрованої моделі соціального захисту за результатами аналізу роботи центрів соціальних послуг у Дніпрі та Маріуполі та узагальнення досвіду вирішення соціальних проблем територіальними громадами Одеси та Вінниці.

На зустрічі були присутні представники Бюро соціальних та політичних розробок, фахівці НДІ праці та зайнятості населення, Академії фінансового управління, Інституту бюджету та соціально-економічних досліджень, Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М. Птухи, Школи охорони здоров’я НаУКМА та Агенції соціальних інновацій.

Відкриваючи засідання, заступник директора НДІ праці та зайнятості з наукової роботи Леонід Ільчук подякував експертам за їх плідну роботу над досягненням поставленої мети проекту, та висловив сподівання на конструктивну дискусію.

Під час зустрічі обговорювалися важливі аспекти налагодження взаємодії між учасниками проекту та погодження технічних завдань експертів. Експерти також мали можливість представити свої попередні напрацювання. Зокрема Алла Ярошенко (НПУ імені М. Драгоманова) презентувала свої напрацювання щодо напрямків розробки наскрізних індикаторів до Інтегрованої моделі соціального сектору.

Під час зустрічі також було обговорено звіт команди експертів за підсумками робочого візиту до Вінниці та Одеси. Цей візит, за словами проектного координатора Ольги Цвілій, дозволив зрозуміти необхідність використання традиції та досвіду соціальної роботи та соціального менеджменту, які успішно функціонують в цих регіонах, під час роботи над Моделлю Єдиного центру соціальних послуг та Інтегрованої моделі соціального сектору, в цілому.

Загалом, за результатами робочого візиту, експерти відзначили, що регіони мають багато передового досвіду: співпраця з бізнесом, муніципальна страхова компанія, довгострокова послідовна політика (навіть при зміні персоналій) тощо. Є бажання і розуміння необхідності комплексно підходити до вирішення проблеми сім’ї, коли сім’я потрапляє в поле зору, - шукають усі способи, щоб вирішити її проблему. Є готовність громади та партнерів повідомляти про сім’ї та осіб, що можуть потребувати допомоги. Ба більше: місцеві фахівці готові працювати, аби удосконалювати діяльність соціальних служб та закладів.

За словами Олени Саєнко (Агенція соціальних інновацій), яка брала участь у робочому візиті, досвід Одеси у налагодженні співпраці та взаємодії між спеціалістами, залученими до процесу ведення випадку сім’ї чи особи, що потребує допомоги, може стати взірцем для колег з інших областей та буде використано як базовий в ході формування Моделі роботи єдиного центру соціальних послуг.

Окремо учасники засідання торкнулися проблем об’єднаних територіальних громад (ОТГ). Візит команди експертів проекту в ОТГ продемонстрував, наскільки важливою на даному етапі є співпраця районної державної адміністрації та керівництва об’єднаних територіальних громад. Коли є така співпраця, зменшуються ризики втрати потенціалу соціальних закладів на перехідному етапі в процесі децентралізації. Зокрема, в Іллінецькій ОТГ (Вінницька область) планується плавний в часі перехід структур соціального захисту від районного рівня до рівня ОТГ. Представники районних установ та закладів до цього готові і вважають це доцільним. Керівництво ОТГ зацікавлене в збереженні кадрів. Порчу з тим, представники Іллінецького ОТГ відкрито заявляють про потребу в методичній підтримці щодо формування своєї стратегії розвитку, зокрема щодо оцінки потреб громади, а також навчання кадрів.

За підсумками засідання експерти домовились найближчим часом представити свої напрацювання за усіма пунктами технічного завдання проекту із урахуванням досвіду відвіданих в рамках проекту міст.

Європейський союз, прямуємо разом Unicef Black sea trust for regional cooperation Civil Society Forum КМДА фонд відродження Карітас України