Українська|English

Маніфест рівності

ініціатива правозахисних організацій

У ХХІ  столітті Україна обрала свій шлях на європейську інтеграцію і докладає зусиль для того, аби організувати українське суспільство за європейськими цінностями на принципах рівності, паритетної демократії та толерантності.

Разом з тим, українському суспільству доводиться долати архаїчні стереотипи, сексизм, ксенофобію, расизм і все ще змагатись з упередженнями минулого, які не відпускають  та тримають у напруженні та стагнації усе суспільство. Ми думаємо про економічне зростання та добробут, прагнучи здобути його тут і тепер, але забуваємо , що без еволюції суспільної думки, соціальних взаємин - прогрес неможливий.

Ми живемо у  час, коли міфи і стереотипи розвіяно наукою, але у той же час ними спекулюють консервативні, радикальні сили. Підтримка маршів рівності,  активізація феміністичних рухів,  проведення заходів  на підтримку дискримінованих груп стало звичаєвою практикою. У суспільстві переважає побутова ненависть до людей з інакшою природою та життєвими досвідами. Ними можуть стати жінки, представники ЛГБТІ, люди різних національних меншин, віросповідань, ветерани АТО, люди з інвалідністю. Саме вони найчастіше стають об‘єктами дискримінації. Прийняття та толерантність - ось шлях демократичного розвитку. Велика частина українців хочуть бути частиноїю ЄС, але бути відповідальними і жити у відповідності до європейських цінностей - не навчені та не готові.

Цей Маніфест створено за ініціативи правозахисних організацій, котрі виборюють рівність прав людини не лише для окремих спільнот. Ми усвідомлюємо важливість вимагати рівність прав для усіх без виключення законослухняних громадян нашої країни; рівність, втілену у політики, закони та демократичні інституції. Лише такий шлях поступу, довгострокового планування та сталого розвитку принесе плоди у майбутньому.

Проблеми, з якими стикаються спільноти жінок, ЛГБТ спільноти, спільноти етнічних, національних меншин; ветеранські спільноти, спільноти внутрішньо переміщених осіб, людей з інвалідністю, літні люди, діти, неповні родини, безпритульні – це все проблеми відсутності рівності доступу до втілення своїх прав кожним громадянином України.

Так, проявом дискримінації жінок, є різниця в оплаті праці жінок і чоловіків, яка  сягає в середньому від 25% до 29%; в окремих галузях жінки отримують за свою роботу на 35% менше від чоловіків. Безробіття майже в усіх областей України також має жіноче обличчя. У рейтингу гендерної рівності Україна посідає 65-те місце зі 149 країн. Жінки складають лише 21% у ВРУ, на місцевому рівні загалом – і те менше.

Найбільше жінки потерпають від домашнього і гендерно зумовленого насильства. Фізичного та сексуального насильства в Україні щороку зазнає приблизно 1 мільйон жінок, при цьому звертаються до поліції максимум 10% із них. За період пандемії COVID-19 цей відсоток став ще більшим.

Потерпає від дискримінації ЛГБТ-спільнота. За 2019 рік Правозахисний ЛГБТ Центр «Наш світ» зазначає  про 320 зафіксованих документально випадків порушення прав людини на підставі сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності. Права ЛГБТ людей повсякчас порушуються у всіх аспектах:  рівність та недискримінація (образи, приниження людської гідності, погрози, упереджене ставлення); ефективні засоби правового захисту (неналежне виконання функцій по захисту прав, відмова у захисті прав); свобода і особиста недоторканність (порушення процесуальних норм, перевищення влади і службових повноважень, фізичне насильство); повага до приватного життя (незаконне збирання, розголошення, або загроза розголошення конфіденційної інформації); свобода від тортур або нелюдського поводження (тортури або нелюдське поводження).

Але основою для формування толерантної культури у суспільстві завжди буде освіта, яка чітко закріплюється в період шкільного періоду. Застарілий та консервативний підхід до навчального процесу, нестача знань в сексуальній освіті, громадській та екологічній освідченності негативно впливає в майбутньому на українців в цілому. Високий рівень захворюванності на ЗПП, раньої вагітності та абортам, насиллю, булінгу, суіциду, психологічним проблемам серед дітей, на жаль, не сприяє рівності та толерантності в нашому суспільстві, але все це йде саме з дитинства.

Коаліція ГО «Ради Жіночих Ініціатив», правозахисної організації ГО «Точка Опори ЮА», ГО "Бюро соціальних та політичних розробок" за підтримки Посольства Нідерландів в Україні ставить на меті створення альянсу жіночих та феміністичних, ЛГБТІ та інших  організацій за для посилення впливу та підтримки спільної програми дій по правам людини.

Ми  розробили план дій для виконання досяжних цілей і наші першочергові кроки наступні:

1) Для підтримки участі у політичному житті та вирішенні своїх проблем на законодавчому рівні з представниками та представницям соціальних груп, яких ми репрезентуємо, пропонуємо виконувати квотний рівний принцип формування списків та проведення чесної конкурентної боротьби без сексизму. Це зробить можливим прохід у Парламент та до органів місцевого самоврядування жінок-активісток або членів/членкинь інших дискримінованих спільнот, які не мають  фінансової підтримки та зазнають цькуванню. Так саме, як і сприяти розробці генденої програми для політичних партій, яку б вони обов’язково прийняли та виконували.

2) Ми будемо адвокатувати законодавчі ініціативи, які допоможуть усім парам, які з тих чи інших міркувань не можуть чи не бажають укладати шлюб - закріплювати свій союз цивільним партнерством.

3) Ми виступаємо за запровадження нового сучасного підходу сексуальної освіти у школах, який би заповнив прогалину непоінформованості молоді, та сприяв профілактиці ранньої вагітності, підліткової злочинності, наркозалежності, расповсюдження ВІЛ та ІПСШ, буллінгу та насильства над підлітками ЛГБТІ, різної національності, культури, релігії, стану здоров’я, тощо.

Запропоновані нами дії мають інституційно закріпити здобутки правозахисної роботи чисельних організацій громадського сектору, дадуть реальні результати запровадження політики  рівності.  Саме такий шлях в об’єднанні дискримінованих груп зробить нас почутими, впливовими та більш сильнішими. Крок за кроком досягне сучасних європейських стандартів демократії і Україна.

Закликаємо представників громадянського суспільства, організацій, які представляють інтереси вразливих груп приєнатися до цієї важливої ініціативи та підтримати її.  

Наша сила в єдності!

 
союзники в дії

Твій підпис має значення

Підписуючись, ви погоджуєтесь з зверненням вище

Наші партнери

Про бюро

Бюро соціальних та політичних розробок займається питаннями реформування соціальної сфери та соціального діалогу

Електронна адреса: 
bureau@bureau.in.ua

Фейсбук | Твіттер



Європейський союз, прямуємо разом Unicef Black sea trust for regional cooperation Civil Society Forum КМДА фонд відродження Карітас України