Українська|English

Традиції на допомогу соціальній реформі: робочий візит до Вінниці та Одеси

Бюро соціальних та політичних розробок спільно з ЮНІСЕФ у межах проекту «Підходи до соціальної реформи: від інновації до традиції» продовжує роботу над пропозиціями щодо підготовки до довгострокового впровадження інтегрованої моделі соціального сектору. В планах команди експертів – напрацювати рекомендації щодо впровадження інтегрованої моделі соціального захисту з урахуванням успішного досвіду роботи Єдиного центру соціальних послуг в Дніпрі і системи «кейс менеджменту» в Маріуполі (проект ЮНІСЕФ) та апробувати їх в кількох містах України. Тож спершу, 17-19 жовтня, аналітики Бюро разом зі співробітниками Центру соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді (м. Одеса) та Офісу реформ регіонального розвитку (м. Вінниця) з робочим візитом відвідали Дніпро та Маріуполь, де мали змогу ознайомитися з функціонуванням системи «кейс-менеджменту». А вже з 1 по 4 листопада відбувся ознайомчий робочий візит команди експертів Бюро та ЮНІСЕФ до Вінниці та Одеси – тих двох міст, де планується пілотне впровадження інтегрованої моделі, а також – до двох об’єднаних територіальних громад (ОТГ): Калинівської та Іллінецької. В ході візиту, експерти мали змогу як презентувати власне бачення майбутньої реформи, так і ознайомитися з поточною ситуацією, що склалася у соціальному секторі регіону.

Розпочався візит із Вінниці, де було проведено низку зустрічей із представниками міської адміністрації, зокрема, з міським головою Моргуновим Сергієм Анатолійовичем, представниками соціальних установ та закладів, неурядовими організаціями.

Починаючи з 2011 року у Вінниці працюють так звані «прозорі офіси» - Центри надання адміністративних послуг, а не так давно, в спектр послуг таких центрів було додано послуги соціального спрямування, такі як нарахування субсидій, пенсій, соціальне страхування тощо.

На зустрічі з представниками соціальних служб було відзначено, що сім’ям, які потребують допомоги, намагаються надати цю допомогу комплексно. Місто уже закупило платформу для створення електронної бази жителів (з інформацією на кожного) для більш ефективного виявлення потреб жителів, однак поки що вся інформація про отримувачів допомог/послуг ще на цю платформу не завантажена.

Загалом, за результатами поїздки, експерти відзначили, що Вінниця має багато передового досвіду: співпраця з бізнесом, муніципальна страхова компанія, довгострокова послідовна політика (навіть при зміні персоналій) тощо. Є бажання і розуміння необхідності комплексно підходити до вирішення проблеми сім’ї, коли сім’я потрапляє в поле зору, - шукають усі способи, щоб вирішити її проблему. Є готовність громади та партнерів повідомляти про сім’ї та осіб, що можуть потребувати допомоги.

Колеги з Вінниці готові працювати, щоб удосконалювати діяльність соціальних служб та закладів: розширити перелік соціальних послуг, що надаються в «прозорих офісах» (не обмежуючись призначенням субсидій і виплат у прозорому офісі); забезпечити комплексний супровід більшої кількості сімей, попрацювати з процесами взаємодії та плануванням.

Наступного дня група експертів проекту відвідала Калинівську та Іллінецьку об’єднані територіальні громади. Візит в ОТГ продемонстрував, наскільки важливою на даному етапі є співпраця районної державної адміністрації та керівництва об’єднаних територіальних громад. Коли є така співпраця, зменшуються ризики втрати потенціалу соціальних закладів на перехідному етапі в процесі децентралізації. Зокрема, в Іллінецькій ОТГ планується плавний в часі перехід структур соціального захисту від районного рівня до рівня ОТГ. Представники районних установ та закладів до цього готові і вважають це доцільним. Керівництво ОТГ зацікавлене в збереженні кадрів.

При цьому, представники Іллінецького ОТГ відкрито заявляють про потребу в методичній підтримці щодо формування своєї стратегії розвитку, зокрема щодо оцінки потреб громади, а також навчання кадрів.

В Одесі, протягом 3 та 4 листопада, експерти Бюро та ЮНІСЕФ провели ряд зустрічей із представниками міської державної адміністрації, міської ради, соціальних закладів та неурядових організацій.

В ході спільної зустрічі із заступницею міського голови Одеси Зінаїдою Цвірінько, директором департаменту праці та соціальної політики Оленою Китайською, головою постійної комісії міської ради з питань соціальної політики Василем Ієремією та директором Одеського міського ЦСССДМ Юлією Гайдаржи, було обговорено чимало питань Зокрема, проблему відсутності єдиної бази даних, де кожен спеціаліст (відповідно до рівнів доступу) мав би можливість отримувати необхідну йому інформацію про отримувача соціальної допомоги, велике навантаження на інфраструктуру міста за рахунок прилеглих новобудов, що територіально відносяться до інших населених пунктів, потребу опрацювати наявні міські програми та структурувати їх з метою забезпечення компліментарності.

Надихає той факт, що керівництво міста з року в рік робить бюджет Одеси «більш соціальним». В Одесі з міського бюджету купують певний перелік медичних послуг у приватних клініках (діагностика, лікування інфарктів…) для незахищених верств населення. Місто також має багато «соціальних програм».

Експерти також мали можливість познайомитися із механізмом роботи Одеського міського ЦСССДМ, зокрема з моделлю співпраці між центром та іншими установами, та неурядовими організаціями, залученими до соціальної проблематики. Досвід Одеси у налагодженні співпраці та взаємодії між спеціалістами, залученими до процесу ведення випадку сім’ї чи особи, що потребує допомоги. Може стати взірцем для колег з інших областей та буде використано як базовий в ході формування Моделі роботи єдиного центру соціальних послуг.

Підсумовуючи робочий візит, варто відзначити, що попереду багато роботи у Вінниці та Одесі, адже необхідно обов’язково використати традиції та досвід соціальної роботи та соціального менеджменту, які успішно функціонують в даних регіонах, під час роботи над Моделлю Єдиного центру соціальних послуг та Інтегрованої моделі соціального сектору, в цілому.

Європейський союз, прямуємо разом Unicef Black sea trust for regional cooperation Civil Society Forum КМДА фонд відродження Карітас України