На засідання було розглянуто ряд питань, а саме:
- Опис методології дослідження впливу пандемії на різні соціальні групи в Одеському регіоні розробленого в рамках проекту.
- Робота громадянського суспільства, спрямована на подолання наслідків пандемії COVID-19.
- Стратегічне планування як засіб подолання наслідків пандемії на місцевому рівні. Міжнародні та національні практики.
- Практики подолання наслідків пандемії на прикладі місцевого самоврядування МБФ Карітас Україна.
- Обговорення пропозицій щодо подальшої роботи КЕР
Засідання розпочав В.о. директора Науково-дослідного Інституту соціальної політики Мінсоцполітики і НАН України Леонід ІЛЬЧУК, який наголосив на необхідності відновлення активної роботи КЕР попри пандемію в Україні, та у зв’язку з необхідністю проведення дослідження щодо впливу COVID-19 на соціальну сферу України, зокрема, представників бізнесу та вразливих груп.
Голова правління Бюро соціальних та політичних розробок Ростислав ДЗУНДЗА проінформував присутніх про діяльність НУО щодо запобігання / зменшення наслідків епідемії на соціальну сферу України, зокрема в Одеській області. Він також наголосив на тому, що наразі Бюро є головною організацією, яка займається реалізацією проекту «Солідарна відповідальність протидії наслідкам COVID-19», підтриманого в рамках програми Європейської Комісії «Прямуємо разом». Місцем пілотного проекту було обрано Одеський регіон в Україні, оскільки в програмні документи регіону не включено план щодо подолання наслідків пандемії. Надав інформацію щодо практики подолання наслідків пандемії на прикладі місцевого самоврядування в м. Київ зокрема підготовку Міської цільової програм «Київ – місто рівних можливостей» на 2022 - 2024 роки спрямована на реалізацію «Соціальна підтримка та допомога Стратегії розвитку міста Києва до 2025 року», реалізації програми «Турбота. Назустріч киянам» та «Соціальне партнерство», в рамках якої було підтримано проект "Збережемо активний "срібний вік" в місті Києві", що реалізував ГО «Бюро соціальних та політичних розробок». Проект включав проведення ряду активностей задля збереження здоров’я та забезпечення добробуту громадян похилого віку, адаптації до життя в умовах карантину, обміну досвіду між поколіннями, зокрема інформування щодо пандемії COVID-19 та володіння навичками комунікації в умовах карантину. Благодійний фонд «Життєлюб» працює над організацією дозвілля людей поважного віку і надання їм необхідної адресної допомоги. За підсумками реалізації проекту було досягнуто домовленостей між Благодійною організацією Благодійний Фонд «Життелюб» та Міжнародним Фондом «Карітас України» в співпраці з ТОВ «Нова пошта» та ТОВ «Ашан Україна» щодо допомогти людям літнього віку в організації їх вільного часу, задоволенні життєво необхідних потреб та адаптації у сучасному суспільстві в умовах постійних змін. В результаті актуально реалізується спільний проект «Допомога людям літнього віку шляхом забезпечення останніх продуктами харчування та непродовольчими товарами з метою недопущення розповсюдження коронавірусної інфекції в Україні та подолання ситуації незахищених верств населення» Проект масштабується в різних куточках України, актуально надаються послуги в містах: Волноваха, Хмельницький, Полтава, Нововолинськ, Кам’янське, Дрогобич. Діяльністю проекту розширено спектр надання інноваційних соціальних послуг особам похилого віку і залучено широке коло волонтерських організацій та представників соціально-відповідального бізнесу. Така турбота особливо важлива та актуальна саме зараз, коли старші люди майже не виходять з дому через пандемію.
Олена ДАВИДЮК, соціологиня НДІ соціальної політики коротко охарактеризувала методологію самого дослідження, яке має за мету - виявити соціально-економічний вплив пандемії COVID-19 на різноманітні групи населення Одеської області, оцінити ефективність заходів, вжитих місцевою владою задля зменшення негативних наслідків пандемії та визначити рівень готовності населення регіону приймати участь у заходах та програмах, спрямованих на зменшення негативного впливу пандемії. Також було наведено попередні результати даного дослідження, в рамках яуих була підкреслена важливість активної громадської участі для подолання наслідків пандемії COVID-19.
Генеральна секретарка, Голова КЕР Дзвінеслава ЧАЙКІВСЬКА поділилася досвідом роботи МБФ щодо надання допомоги нужденним під час пандемії. Досить цікавими є приклади збереження збереження робочих місць на селі під час пандемії.
Андрій МІШИН, кандидат політичних наук, керівник Інституту Мирних досліджень, підтримав необхідність самого дослідження, наголосивши на необхідності звернути увагу в процесі опитування на опитуванні віч-на віч, що надасть більш об’єктивні дані за його результатами.
Олександра ЧУРКІНА, керівниця секції соціальна політика Представництва ЮНІСЕФ в Україні, акцентувала свою увагу на необхідності розглянути питання щодо соціального захисту дітей при пандемії, особливо на проблему щодо відсутності / чи хвороби батьків, а відтак досить часто дитина залишається на одинці, що є небезпечно для її здоров’я.
Досвідом роботи НУО «Дор Моріах» (Ізраїль) поділився член КЕР Ігор КАМІННИК, який підтримав зазначений проект, особливо в частині солідарної відповіді на наслідки пандемії.
Своє бачення щодо роботи НУО відносно запобігання наслідкам пандемії поділилася Валерія ГРІНЧЕНКО спеціаліст Центру соціально-психологічної реабілітації «Розірви коло» місто Одеса. Зокрема, Валерія наголосила на проблемах булінгу.
Підсумки роботи КЕР підвів Леонід ІЛЬЧУК, який запропонував розширити роботу Ради в частині, що стосується розгляду важливих для суспільства питань і не обмежуватися тільки пандемією. Була підтримана пропозиція Андрія МІШИНА стосовно видання та розповсюдження короткого навчального посібника за результатами соціологічного дослідження. Наступне засідання КЕР вирішено провести в місті Одеса на пропозицію о.Василя КОЛОДЧИНА директора БФ « Карітас -Одеса», який також виступив на КЕР, та підкреслив необхідність реалізації такого проекту в Одеському регіоні.