Українська|English

Спрямованість на людський розвиток: навчальний візит представників об’єднаних громад до Одеси

Бюро соціальних та політичних розробок за підтримки дитячого фонду ООН (UNICEF) в Україні реалізує проект «Сильна місцева громада – Соціальна місцева громада», який має на меті підготувати необхідні умови для реформування соціального сектору у низці новостворених Об’єднаних територіальних громад (ОТГ). Однак, реформа не може відбутися без кваліфікованих виконавців на місцях, зокрема – фахівців з соціальної роботи.

Саме тому, проектом передбачено два навчальних візити для фахівців з ОТГ. Під час першого – спеціалісти з регіонів познайомляться з моделлю інтегрованих соціальних послуг з акцентом на кейс-менеджменті та ранньому втручанні. А другий візит буде присвячено електронній системі управління соціальним сектором. На думку експертів Бюро, такий підхід дозволить одночасно поширити серед фахівців з ОТГ найкращі практики надання соціальних послуг, а також – почути їхню думку щодо способів ефективного управління системою соціального захисту.

27-29 вересня відбувся перший навчальний візит для фахівців та фахівчинь з соціальної роботи до міста Одеси. Вибір Одеси є невипадковим, адже саме там, між Міським центром соціальних служб (ОМЦСССДМ) та низкою неурядових організацій, залучених до соціальної проблематики, налагоджена ефективна модель співпраці, заснована на принципах кейс-менеджменту (детальніше за посиланням).

«Досвід Одеси з побудови ефективної моделі взаємодії між різними інституціями та спеціалістами, залученими до процесу ведення випадку сім’ї чи особи, що потребує допомоги, може стати взірцем для фахівців з інших областей», - відзначила координаторка проекту Олена Виноградова.

У перший день візиту, фахівці з соціальної роботи із залучених до проекту ОТГ, познайомилися із досвідом Одеси у наданні інтегрованих соціальних послуг; покроково розглянули питання надання соціальних послуг на основі державних соціальних стандартів.

Окрему увагу фахівці Одеського ЦСССДМ присвятили обговоренню поняття «комплексності» наданих послуг та ролі кейс-менеджменту як інструменту у його забезпеченні. Група ознайомилася із методами роботи «кейс-менеджерів» та основними етапами ведення випадку.

Учасники візиту також відвідали БФ «Дорога Додому», де мали змогу ознайомитися з напрямками роботи організації та послугами, які надаються її фахівцями. Ще одне питання, яке було розглянуто в ході візиту, стосувалося технології пошуку донорських організацій та залучення додаткових ресурсів для розвитку громади.

Другий день візиту був присвячений тренінговому орієнтуванню. Зокрема, група фахівців мала можливість опрацювати такі теми: згуртування працівників для ефективного надання соціальних послуг; розпізнання стану клієнта і спеціаліста з надання інтегрованих послуг; особливості маніпулятивного спілкування та способи його нейтралізації; профілактика професійного вигорання.

В останній день візиту, учасники відвідали Центр реабілітації осіб з відхиленнями психофізичного розвитку, де у форматі панельної дискусії обговорили питання 1-го етапу раннього втручання (абілітація, соціальні послуги, соціальний супровід у контексті «кризи» та «порогових ситуацій») тощо.

Підбиваючи підсумки навчального візиту, директорка Одеського центру соціальних служб, Гайдаржи Юлія Ігорівна, побажала фахівцям з регіонів успішної реалізації отриманих умінь та навичок, а також відзначила важливість практик кейс-менеджменту та раннього втручання для побудови ефективної системи соціального захисту, спрямованої на людський розвиток.

Європейський союз, прямуємо разом Unicef Black sea trust for regional cooperation Civil Society Forum КМДА фонд відродження Карітас України