Українська|English

Спрямованість на людський розвиток: навчальний візит представників об’єднаних громад до Одеси

Бюро соціальних та політичних розробок за підтримки дитячого фонду ООН (UNICEF) в Україні реалізує проект «Сильна місцева громада – Соціальна місцева громада», який має на меті підготувати необхідні умови для реформування соціального сектору у низці новостворених Об’єднаних територіальних громад (ОТГ). Однак, реформа не може відбутися без кваліфікованих виконавців на місцях, зокрема – фахівців з соціальної роботи.

Саме тому, проектом передбачено два навчальних візити для фахівців з ОТГ. Під час першого – спеціалісти з регіонів познайомляться з моделлю інтегрованих соціальних послуг з акцентом на кейс-менеджменті та ранньому втручанні. А другий візит буде присвячено електронній системі управління соціальним сектором. На думку експертів Бюро, такий підхід дозволить одночасно поширити серед фахівців з ОТГ найкращі практики надання соціальних послуг, а також – почути їхню думку щодо способів ефективного управління системою соціального захисту.

27-29 вересня відбувся перший навчальний візит для фахівців та фахівчинь з соціальної роботи до міста Одеси. Вибір Одеси є невипадковим, адже саме там, між Міським центром соціальних служб (ОМЦСССДМ) та низкою неурядових організацій, залучених до соціальної проблематики, налагоджена ефективна модель співпраці, заснована на принципах кейс-менеджменту (детальніше за посиланням).

«Досвід Одеси з побудови ефективної моделі взаємодії між різними інституціями та спеціалістами, залученими до процесу ведення випадку сім’ї чи особи, що потребує допомоги, може стати взірцем для фахівців з інших областей», - відзначила координаторка проекту Олена Виноградова.

У перший день візиту, фахівці з соціальної роботи із залучених до проекту ОТГ, познайомилися із досвідом Одеси у наданні інтегрованих соціальних послуг; покроково розглянули питання надання соціальних послуг на основі державних соціальних стандартів.

Окрему увагу фахівці Одеського ЦСССДМ присвятили обговоренню поняття «комплексності» наданих послуг та ролі кейс-менеджменту як інструменту у його забезпеченні. Група ознайомилася із методами роботи «кейс-менеджерів» та основними етапами ведення випадку.

Учасники візиту також відвідали БФ «Дорога Додому», де мали змогу ознайомитися з напрямками роботи організації та послугами, які надаються її фахівцями. Ще одне питання, яке було розглянуто в ході візиту, стосувалося технології пошуку донорських організацій та залучення додаткових ресурсів для розвитку громади.

Другий день візиту був присвячений тренінговому орієнтуванню. Зокрема, група фахівців мала можливість опрацювати такі теми: згуртування працівників для ефективного надання соціальних послуг; розпізнання стану клієнта і спеціаліста з надання інтегрованих послуг; особливості маніпулятивного спілкування та способи його нейтралізації; профілактика професійного вигорання.

В останній день візиту, учасники відвідали Центр реабілітації осіб з відхиленнями психофізичного розвитку, де у форматі панельної дискусії обговорили питання 1-го етапу раннього втручання (абілітація, соціальні послуги, соціальний супровід у контексті «кризи» та «порогових ситуацій») тощо.

Підбиваючи підсумки навчального візиту, директорка Одеського центру соціальних служб, Гайдаржи Юлія Ігорівна, побажала фахівцям з регіонів успішної реалізації отриманих умінь та навичок, а також відзначила важливість практик кейс-менеджменту та раннього втручання для побудови ефективної системи соціального захисту, спрямованої на людський розвиток.

Науково-достідний інститут Unicef Європейський союз Civil Society Forum Карітас України фонд відродження Європейська соціальна мережа