Українська|English

Початок шляху від інновації до традиції: перші напрацювання Соціальної та наукової платформи людського розвитку

Нині в умовах децентралізації відбуваються суттєві зміни в соціальній інфраструктурі країни. У зв’язку з цим постає низка важливих запитань. Якими будуть наслідки оптимізації соціальних видатків, як це вплине на соціальну політику і на місцевому рівні, і на рівні держави? Як ефективно використати соціальні інвестиції для створення нових механізмів надання соціальних послуг та взаємодії між галузями, щоб вони гармонійно вбудувалися у систему місцевого самоврядування? Як забезпечити подальше функціонування цих механізмів за рахунок місцевих ресурсів, щоб вони не зупинились після закінчення донорського фінансування? Якої технічної допомоги потребують Мінсоцполітики та органи місцевого самоврядування для здійснення соціальної політики, яка забезпечувала б людський розвиток, а не виключно боротьбу з бідністю? Знайти відповіді на ці комплексні запитання було завданням проекту «Підходи до соціальної реформи: від інновації до традиції», що був здійснений ГО «Бюро соціальних та політичних розробок» за підтримки ЮНІСЕФ.

16 грудня 2016 року у конференц-залі Міністерства соціальної політики відбувся підсумковий круглий стіл, під час якого експертна команда проекту мала можливість представити свої напрацювання для широкого кола зацікавлених сторін. Під час засідання було продискутовано пропозиції щодо формату інтегрованої соціальної моделі людського розвитку, її довгострокового впровадження в Україні, а також забезпечення мінімізації загроз системі соціального захисту на час перехідного періоду у зв’язку з процесами децентралізації в Україні.

У круглому столі взяли участь представники понад 30 інституцій, серед яких – представники міністерств соціальної політики, регіонального розвитку, фінансів, молоді та спорту; науковці провідних дослідних інститутів – Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. Птухи, Академії фінансового управління, Науково-дослідного інституту праці та зайнятості населення МСП та НАНУ, Школи соціальної роботи та Школи охорони здоров’я НаУКМА, Факультету соціальних наук та управління НПУ імені М. Драгоманова; аналітики неурядових організацій – Інституту бюджетних та соціально економічних досліджень, Бюро соціальних та політичних розробок; експерти від міжнародних організацій ЮНІСЕФ та МБФ «Карітас України»; а також представники з регіонів – голови об’єднаних територіальних громад, представники Одеської та Вінницької міських адміністрацій, центрів надання соціальних послуг тощо.

Із вітальним словом до учасників зібрання звернулися: Ольга Крентовська, перша заступниця міністра соціальної політики України. Євген Капінус, заступник міністра фінансів, Наталія Федорович,  заступниця міністра соціальної політики, Артур Айвазов, голова секції соціальної політики ЮНІСЕФ України та Ростислав Дзундза, голова правління ГО «Бюро соціальних та політичних розробок». Вони окреслили основні проблеми, що постали сьогодні перед системою соціального захисту, а також подякувала організаторам круглого столу за «вчасну ініціативу» - консолідацію стейкхолдерів соціальної реформи в Україні для напрацювання спільного її бачення.

Координатор проекту «Підходи до соціальної реформи: від інновації до традиції», виконавчий директор ГО «Бюро соціальних та політичних розробок», Ольга Цвілій окреслила масив досліджень, яке провела команда проекту за останні три місяці. Вона також анонсувала розширення формату роботи Координаційно-експертної ради з питань соціальної політики НДІ праці та зайнятості шляхом залучення ще ряду наукових та експертних установ і організацій. Таким чином, працюватиме спеціальний науковий майданчик: Соціальна та наукова платформа людського розвитку. «Платформа створюється на базі досвіду Координаційно-експертної ради, - відзначила вона. – Рада має довгу історію як наукової роботи, так і адвокації. Що зробили ми – так це дещо змінили формат роботи Ради, розширивши коло залучених наукових установ. Наше бачення реформи базується на Інтегрованій соціальній моделі людського розвитку, що була розроблена в ході проекту». Соціальна та наукова платформа людського розвитку є відкритим до співпраці координаційно-адвокаційним майданчиком, який працюватиме за підтримки ЮНІСЕФ.

Одним із напрацювань Платформи стала Соціальна складова Моделі людського розвитку, розроблена експертами Школи соціальної роботи спільно із Школою охорони здоров’я НаУКМА та НПУ імені М. Драгоманова та презентована в ході круглого столу.

У своїй презентації Артур Айвазов окреслив поточний стан соціального сектору України та виклики, що перед ним постали: «В цьому проекті ми хотіли зрозуміти всі ті процеси, що відбуваються на місцях, зокрема у Дніпрі, Одесі, Маріуполі, Вінниці. Частина з них пов’язана з соціальною політикою, частина – місцеві ініціативи, що не завжди йдуть «нагору». Ми намагалися визначити ті напрацювання місцевих громад, які варто поширювати на національний рівень, тобто пропонувати державі як централізовану політику. І, мені видається, що ми досягли своєї мети». На його думку, лише системний підхід, що буде збудований на основі Інтегрованої моделі (тобто включатиме окрім соціального захисту також і проблему забезпечення гідного рівня життя, здоров’я та належного рівня знань), зможе подолати протиріччя та неефективність, що наразі характеризують соціальну політику держави. Послуговуючись цитатою Едгара Моріна, він закликав «навчитися пливти у морі невизначеності, орієнтуючись на острівки визначеності», адже соціальна політики це невід’ємна складова національної безпеки держави і трактувати її як вторинну чи менш важливу від економічних/військових питань – означає ставити під загрозу суспільство та державу.

Презентація була позитивно сприйнята усіма учасниками круглого столу, а запропонований інтегрований підхід отримав схвальні відгуки від заступників Міністерства соціальної політики та Міністерства фінансів. Вони наголосили, що саме такий підхід може стати методичною базою для впровадження соціальної реформи в Україні.

Далі експерти, що були залучені до проекту «Підходи до соціальної політики: від інновації до традиції», презентували свої напрацювання: Методологічні засади надходжень до бюджету ОТГ (Академія фінансового управління), Пропозиції щодо фінансових механізмів забезпечення функціонування інтегрованої соціальної моделі людського розвитку (ІБСЕД), Функції Єдиного центру надання соціальних послуг на рівні ОТГ (МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я»), Модель єдиного центру надання соціальних послуг на рівні великого міста (Одеського міського центру надання соціальних послуг для сім’ї, дітей та молоді), Наскрізні індикатори Моделі забезпечення людського розвитку (соціальна складова) (ІДСД імені М. Птухи) та Методику розрахунків індикаторів функціонування моделі соціального сектору України (НДІ праці та зайнятості населення).

Після презентацій розпочалася дискусія. Мали можливість висловитися і представники місцевого самоврядування. Зокрема голова Калинівської міської ради відзначив, наскільки важливим для успішної реформи соціального сектору є співпраця районної державної адміністрації та керівництва об’єднаних територіальних громад. «Коли є така співпраця, зменшуються ризики втрати потенціалу соціальних закладів на перехідному етапі в процесі децентралізації. При цьому, не варто забувати про потребу в методичній підтримці щодо формування своєї стратегії розвитку, зокрема щодо оцінки потреб громади, а також навчання кадрів», - відзначив він.

Підсумовуючи засідання, модератор зустрічі Артур Айвазов подякував учасникам за їх роботу та зауваження та висловив надію на подальшу співпрацю. «На часі пілотування концепції Інтегрованої соціальної моделі та Єдиного центру надання соціальних послуг у кількох містах України, - сказав він. – Тож сподіваюся, що з нашими спільними напрацюваннями ми зможемо прокласти шлях у цьому морі невизначеності».

Європейський союз, прямуємо разом Unicef Black sea trust for regional cooperation Civil Society Forum КМДА фонд відродження Карітас України