Українська|English

Єдині центри соціальних послуг: від інновації до традиції

Експертне засідання представників організацій, залучених до проекту «Підходи до соціальної реформи: від інновації до традиції», який здійснює Бюро соціальних та політичних розробок за технічної підтримки UNICEF, відбулося 28 жовтня 2016 року в Києві у приміщенні МБФ «Карітас України».

Проектом передбачено, що експерти розроблять рекомендації щодо впровадження в Україні інтегрованої моделі соціального захисту за результатами аналізу роботи центрів соціальних послуг у Дніпрі та Маріуполі та узагальнення досвіду вирішення соціальних проблем територіальними громадами Одеси та Вінниці.

На зустрічі були присутні представники Бюро соціальних та політичних розробок (голова правління Ростислав Дзундза, виконавчий директор Ігор Камінник, координатор проекту Ольга Цвілій), українського офісу UNICEF (Артур Айвазов, Олександра Чуркіна), залучені до проекту експерти: фахівці НДІ праці і зайнятості населення Мінсоцполітики та НАНУ, Академії фінансового управління, Інституту бюджету та соціально-економічних досліджень, Школи охорони здоров’я НаУКМА, Агенції соціальних інновацій, , а також представники пілотних регіонів проекту – з Вінницького офісу реформ та регіонального розвитку та Одеського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

Під час зустрічі обговорювалися важливі аспекти налагодження взаємодії між учасниками проекту та погодження технічних завдань експертів. Також на зустрічі розгорнулася жвава дискусія довкола проекту Інтегрованої моделі людського розвитку, яку планується доопрацювати в ході проекту.

Головуюча на засіданні координатор проекту Ольга Цвілій  повідомила, що проект є коротким (три місяці), тому вимагає дуже інтенсивної, злагодженої роботи. Основним результатом проекту має стати узгоджене бачення моделі інтегрованого центру надання соціальних та адміністративних послуг, яка під час наступного, більш тривалого проекту буде відпрацьована в пілотних регіонах і згодом поширена на всю Україну.

Своїми очікуваннями від проекту поділився Артур Айвазов, керівник секції соціальної політики представництва UNICEF в Україні: «Ми хочемо зрозуміти всі ці різні процеси, які відбуваються на місцях, зокрема у Дніпрі, Одесі, Маріуполі. Частина з них пов’язана з соціальною політикою, частина – місцеві ініціативи, що не завжди йдуть «нагору». Необхідно визначити ті напрацювання місцевих громад, які варто поширювати на національний рівень, тобто пропонувати державі як централізовану політику».

Ігор Камінник, виконавчий директор Бюро, виділив основні питання, які вивчатимуть експерти проекту: «Нині в умовах децентралізації відбуваються суттєві зміни в соціальній інфраструктурі країни. У зв’язку з цим постає низка важливих запитань. Якими будуть наслідки оптимізації соціальних видатків, як це вплине на соціальну політику і на місцевому рівні, і на рівні держави? Як ефективно використати соціальні інвестиції для створення нових механізмів надання соціальних послуг та взаємодії між галузями, щоб вони гармонійно вбудувалися у систему місцевого самоврядування? Як забезпечити подальше функціонування цих механізмів за рахунок місцевих ресурсів, щоб вони не зупинились після закінчення донорського фінансування? Якої технічної допомоги потребують Мінсоцполітики та органи місцевого самоврядування для здійснення соціальної політики, яка забезпечувала б людський розвиток, не виключно боротьбу з бідністю? Відповіді на ці комплексні запитання повинен дати наш проект».

Андрій Васькович, президент Карітас України, на базі якого проходила зустріч команди проекту «Підходи до соціальної реформи: від інновації до традиції», зазначив, що вироблення за участі представників неурядових організацій та науковців спільного бачення того, як має здійснюватися соціальна політика в Україні є надзвичайно важливим, тому Карітас радо долучається до подібних ініціатив.

Попереду – робочі візити до Вінниці та Одеси, в ході яких пропозиції експертної групи проекту щодо інтегрованої моделі соціального сектору будуть обговорюватись з представниками місцевої влади.

Європейський союз, прямуємо разом Unicef Black sea trust for regional cooperation Civil Society Forum КМДА фонд відродження Карітас України