Українська|English

Команда проекту вивчила досвід надання соціальних послуг в Дніпрі та Маріуполі

Бюро соціальних та політичних розробок у межах проекту ЮНІСЕФ «Підходи до соціальної реформи: від інновації до традиції» розпочинає розробку пропозицій щодо підготовки до довгострокового впровадження інтегрованої моделі соціального сектору і мінімізації загроз системі соціального захисту на час періоду реформування. Планується розробити рекомендації щодо впровадження інтегрованої моделі соціального захисту в єдиних центрах соціальних послуг за результатами аналізу роботи Єдиного центру соціальних послуг в Дніпрі і системи «кейс менеджменту» в Маріуполі (проект ЮНІСЕФ) та апробувати їх в кількох містах України.

З цією метою 17-19 жовтня було організовано робочий візит до Дніпра та Маріуполя групи експертів, що складалася з аналітиків Бюро соціальних та політичних розробок та, представництва ЮНІСЕФ, співробітників Центру соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді (м. Одеса) та Офісу реформ регіонального розвитку (м. Вінниця). Учасники візиту мали змогу ознайомитися з функціонуванням системи «кейс-менеджменту» та взяти участь у розробці механізму впровадження такої системи в їхніх містах.

Розпочався візит із Маріуполя, де працює Центр інтегрованих соціальних послуг (за підтримки ЮНІСЕФ), в основу роботи якого покладено принцип «ведення випадку». Кожен клієнт центру стає на облік, і данні про нього постійно оновлюються. Таким чином, фахівці мають цілісне уявлення про потреби/проблеми  клієнта а, отже, можуть якісніше надавати необхідні йому послуги. Однією із найбільших переваг такого підходу є системність: урахування якомога більшої кількості відомостей про клієнтів для визначення потреби.

Спектр послуг тут є надзвичайно широким, і не обмежується одним лише центром у місті. Фахівці центру також працюють на околицях, надаючи послуги сім’ям, що опинилися у складних життєвих обставинах, зокрема і внутрішньо переміщеним особам, яких у Маріуполі близько ста тисяч. Координує роботу центру ГО «Маріупольський союз молоді».

У Дніпрі група експертів відвідала Єдиний центр соціальних послуг, який працює із вимушеними переселенцями, людьми з інвалідністю, сім'ями, які перебувають у складних життєвих обставинах, важкохворими, ВІЛ-позитивними, одинокими пенсіонерами тощо. Єдиний центр соціальних послуг відкритий за ініціативи благодійної організації "Карітас Донецьк", яка вже більше як півтора року працює в Маріуполі після вимушеної зміни локації. Фінансування центру здійснюється за підтримки МБФ "Карітас України" та Caritas Germany.

Фахівці Єдиного центру не тільки надають соціальні послуги клієнтам, а й допомагають їм адаптуватися та інтегруватися в суспільстві. Йдеться насамперед про економічну інтеграцію: наданні допомоги у відновленні чи перепрофілюванні бізнесу. Окремо діє центр для роботи з дітьми, який працює вже більше чотирьох місяців.

Робота Єдиного центру в Дніпрі організована за принципом «ведення випадку» на основі оцінки, як і в Маріуполі. У центрі працюють два фахівці, які оцінюють випадк (кейс) клієнта, що звертається до центру; діє також «гаряча лінія», зателефонувавши на яку можна замовити послугу центру. Потужним є блок послуг з догляду за літніми людьми, із психологічної реабілітації, роботи з дітьми, юридичної допомоги тощо.

Досвід Дніпра і Маріуполя є практичним підґрунтям для подальшого вдосконалення Інтегрованої моделі соціального сектору та базованій на цій моделі  концепції інтегрованих центрів соціальних послуг

Науково-достідний інститут Unicef Європейський союз Civil Society Forum Карітас України фонд відродження Європейська соціальна мережа