Українська|English

Обговорення проблеми смертності на дорогах

Відповідно до даних Всесвітньої організації охорони здоров’я травматизм та неінфекційні захворювання є причиною 80 % смертельних випадків у світі. Дорожньо-транспортні пригоди є основою причиною загибелі молодих людей у віці 15-29 років.  Сьогодні Україна за показником соціального і транспортного ризиків (відношення кількості загиблих до чисельності населення і до кількості транспортних засобів відповідно) відстає від кращих світових стандартів у 3-5 разів. Щорічно в Україні гине понад 5 000 чоловік і більше 40 000 травмується. Україна за показником смертності та травматизму від ДТП посідає одне з перших місць в Європі.

 

     Власне, обговоренню шляхів вирішення проблеми смертності та травматизму на дорогах України було присвячене засідання Координаційно-експертної ради з питань соціальної політики Науково-дослідного інституту праці і зайнятості населення МСП і НАНУ. В засіданні, яке пройшло 23 вересня 2016 року в приміщенні Інституту, взяли участь науковці та представники неурядових організацій.

     Як зазначив Леонід ІЛЬЧУК, заступник директора Науково-дослідного інституту праці і зайнятості населення ситуація з дорожньо-транспортною смертністю і травматизмом продовжує погіршуватися. Аварійність на дорогах в першій половині 2016 року в порівнянні з аналогічним періодом 2015 року зросла на 26%.

     Михайло БЕРЛІН керівник Громадського союзу «Всеукраїнське партнерство за безпеку дорожнього руху»*, надав інформацію, що за даними Світового банку дорожньо-транспортні пригоди для українського бюджету щорічно обходяться в 5 млрд. доларів США. Це - втрати людей працездатного віку (понад 70% - чоловіки у віці до 50 років); різке зубожіння сімей, які втратили годувальників; висока дитяча смертність і травматизм (для дітей - перша причина смертності); перевантажені травматології, а також додаткові бюджетні витрати на утримання інвалідів - жертв ДТП.

    Голова правління ГО «Бюро соціальних та політичних розробок» Ростислав ДЗУНДЗА відзначив, що тільки об'єднання зусиль громадськості та держави зможе забезпечити реальне зменшення кількості загиблих на дорогах України. Важливим напрямком в забезпечення суспільної уваги до безпеки дорожнього руху є Національні тижні безпеки дорожнього руху, які започаткували в Україні власне недержавні організації. Метою Національних тижнів безпеки дорожнього руху є: 

    Моніторинг прогресу в державі стосовно підвищення рівня безпеки дорожнього руху.

    Завданнями:

1. Підвести підсумки та надати звітність про заходи із забезпечення безпеки дорожнього руху, які були проведені в поточному році міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, міськими державними адміністраціями, згідно їх компетенцій;

2. Популяризувати Десятиліття дій з безпеки дорожнього руху, проголошеного ООН (2011-2020 рр.);

3. Об’єднати зусилля державного сектору, громадськості та бізнесу з метою забезпечення безпеки дорожнього руху та планування напрямків співпраці на наступний рік;

4. Підвищити поінформованість учасників дорожнього руху про негативні наслідки ДТП і стимулювати дії, спрямовані на усунення головних факторів ризику дорожньо-транспортного травматизму, зокрема, невикористання шоломів та ременів безпеки, керування транспортним засобом у стані алкогольного сп’яніння, недотримання швидкісного режиму;

5.  Активізувати профілактичну роботу із забезпечення безпеки дорожнього руху в Україні.

    Як зазначили учасники засідання Координаційно-експертної ради, 14 – 20 листопада 2016 року в Україні пройде черговий Національний тиждень Безпеки Дорожнього Руху в рамках якого необхідно провести наступні заходи:

1. Проведення для мерів обласних центрів, разом з Асоціацією міст України, міжнародного семінару «Системний підхід до забезпечення безпеки дорожнього руху» разом з Віце-президентом PRI Юп Гусом (Голландія); Президент - LA PR?VENTION ROUTI?RE INTERNATIONALE PRI, 2007 - 2015 р. (Міжнародна організація з безпеки дорожнього руху). Виконавчий і міжнародний консультант - "GOOS CONSULTANCY" Радник і керівник - Національний інститут дорожньої безпеки (NTSI)

2. Проведення круглого столу «Вартість ДТП для України - оцінка економічних наслідків»;

3. Проведення установчого зібрання молодіжної волонтерської організації «За безпеку дорожнього руху»;

4. Показ моделей одягу зі світло-відбиваючими елементами;

5. Благодійний концерт для збору пожертв дітям-жертвам ДТП;

6. Семінар для ЗМІ: «Як висвітлювати проблеми безпеки дорожнього руху»

    Учасники визначили, що сприяння зменшенню рівня інвалидізації та смертності на дорогах України, є пріоритетним завданням, як для Всеукраїнського партнерства, так і для Координаційно-експертної ради.

    Було вирішено об'єднати зусилля для лобіювання необхідних змін до законодавства та звернутись до Міністра охорони здоров'я, пані Супрун з пропозиціями щодо взаємодії у цьому напрямку.

    

      *Громадський союз «Всеукраїнське партнерство за безпеку дорожнього руху» створився для вирішення нагальних питань зменшенні смертності та травматизму на дорогах України. Створення Партнерства стало можливим завдяки багаторічній діяльності Асоціації безпеки дорожнього руху, яка з 2008 року п’ять років поспіль проводила Національні тижні безпеки дорожнього руху, які проводились в рамках всесвітніх заходів з безпеки дорожнього руху. Партнерами Асоціації були Міністерство внутрішніх справ, Міністерство охорони здоров’я, Міністерство транспорту та зв’язку, Міністерство освіти та науки.

      Разом з інформаційно-просвітницькими акціями, Асоціація займалась розробкою та удосконаленням діючого законодавства, аналізувала проблеми інвалідів-жертв дорожньо-транспортних пригод. Також активно розвивалось міжнародне співробітництво в сфері зменшення смертності від ДТП.

      У 2015 році почався процес розширення учасників заходів з забезпечення безпеки дорожнього руху, та зменшення кількості смертельних випадків в Україні, створена, як державно-громадська платформа, «Всеукраїнське партнерство за безпеку дорожнього руху».

      Партнерство ставить на меті своєї діяльності наступні цілі:

1. Розширення кола зацікавлених сторін, як з боку громадянського суспільства, так і з боку органів державної влади і місцевого самоврядування, бізнесу, у вирішенні проблем безпеки ДТР та зменшення негативних економічних наслідків для України;

2. Залучення пересічних українців до заходів із забезпечення безпеки на дорогах України;

3. Розробка ефективних соціальних технологій та адаптація успішного міжнародного досвіду в забезпеченні зменшення смертності на дорогах України;

4. Інституціональний розвиток державно-суспільної системи безпеки дорожнього руху, залучення фінансових структур для фінансування цієї діяльності.

Європейський союз, прямуємо разом Unicef Black sea trust for regional cooperation Civil Society Forum КМДА фонд відродження Карітас України