Українська|English

Стратегія соціального діалогу – наступні кроки

В процесі підготовки Стратегії розвитку соціального діалогу в рамках проекту Бюро соціальних та політичних розробок «Разом сильніші – новий соціальний діалог в країнах Східного партнерства» було виявлено низку системних проблем, в самому процесі організації соціального діалогу. Ці проблеми пов’язані, перш за все з учасниками соціального діалогу, та питаннями, які вони обговорюють, а також – з процесом прийняття та імплементації рішень.

 Ці та інші питання були обговорені на засіданні Координаційно-експертної ради з питань соціальної політики НДІ праці і зайнятості МСП і НАНУ, яке відбулося 23 березня за участі експертів Інституту та Координаційно-експертної ради.

Учасники торкнулися питання розширення формату соціального діалогу на неурядові організації (громадські та благодійні). Досвід розробки «Стратегії розвитку соціального діалогу» свідчить, що навіть можливість такого розширення викликає вкрай неоднозначну реакцію у основних гравців соціального діалогу: Федерації профспілок України та Федерації роботодавців України.

Проблема відкритості соціального діалогу для організацій третього сектору, перетинається з проблемою «репрезентативності», яка іноді є інструментом монополізації сторін соціального діалогу.

На думку секретаря КЕР Ігора Камінника, ключовим соціальним партнерам варто рекомендувати поєднання двох процесів, а саме:

- «демократизації репрезентативності» через забезпечення прозорості процедур отримання репрезентативності та включення профспілок і організацій роботодавців в соціальний діалог;

- розширення формату учасників соціального діалогу на неурядові організації.

«Саме такий підхід пожвавить процес соціального діалогу в Україні і зможе додати йому новий сучасний імпульс. Це також дозволить посилити адвокаційний вплив з метою забезпечення імплементації рішень соціальних партнерів», - відзначив Камінник.

Окремо учасники обговорили проблему перетворення соціального діалогу на інструмент забезпечення сталого розвитку. На думку авторів Стратегії необхідно вийти на нові підходи до формування завдань соціального діалогу для забезпечення розвитку країни. З цієї точки зору, соціальний діалог, як інструмент сталого розвитку, стає важливим підходом для формування тематичного поля задля сторін соціального діалогу. Об'єднання питань соціального, економічного та екологічного розвитку, дозволить комплексно підходити до питання планування і виходу на конструктивні рішення в соціально - економічному розвитку, не тільки на рівні країни, а й на рівні окремих регіонів. Екологія стає важливим чинником для забезпечення конкурентоспроможності підприємств, забезпечення здоров’я працівників та членів їх сімей, ефективного використання природних ресурсів.

Нажаль, ідеологія «сталого розвитку», поки не знайшла підтримки серед соціальних партнерів, у тому числі і у третьої сторони соціального діалогу - держави. В Програмі модернізації України, «Віхи завтрашнього дня. Бачення України 2035», яку підтримали і ФПУ і ФРУ, практично немає питань, що стосуються соціальної сфери. З іншого боку, «Стратегія сталого розвитку «Україна-2020» також не розглядає соціальну і екологічну проблематики актуальними при реформуванні держави.

Слід також відмітити, що в коментарях представників ФРУ стосовно проекту «Стратегії розвитку соціального діалогу в Україні» було запропоновано не включати екологічну проблематику в питання, які розглядають соціальні партнери в рамках соціального діалогу.

Жваву дискусію викликала проблема ефективності та впливу соціального діалогу на процес прийняття рішень на рівні державної політики. Учасники відзначили, що значна частина вимог профспілок у 2015 році зводилася до механічного підвищення зарплат, пенсій і соціальних виплат. При цьому з боку держави велася жорстка політика скорочення соціальних виплат і «лібералізації» соціально - трудового законодавства. Такі протилежні інтереси, які не мають спільної ідеологічної платформи для знаходження компромісу, призводять до того, що держава ігнорує соціальний діалог, як слабкого опонента, і намагається замінити його на діалог з неурядовими організаціями. Діалог з громадянським суспільством активно інституціоналізується і фінансується, як з боку держави, так і з боку міжнародних донорів.

Затвердження Указом Президента України «Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2016 – 2020 роки» та створення Координаційної ради сприяння розвитку громадянського суспільства – на думку учасників – дублює систему соціального діалогу.

За підсумками зустрічі учасники вирішили підготувати пропозиції щодо створення групи з доопрацювання «Стратегії розвитку соціального діалогу в Україні» та обговорення її з соціальними партнерами через Секретаріат НТСЕР, а також сприяти залученню до цього процесу представників Адміністрації Президента. Учасники, також наголосили на необхідності проведення подальшого громадського обговорення тексту Стратегії, а також розпочати процес створення Форуму громадянського суспільства з питань сталого розвитку відповідно до 229 статті Угоди про Асоціацію Україна-ЄС.

Європейський союз, прямуємо разом Unicef Black sea trust for regional cooperation Civil Society Forum КМДА фонд відродження Карітас України