Українська|English

Чи зможуть громадяни без постійного місця проживання бути включені в систему соціального захисту України?

18 лютого в приміщенні УНІАН, за підтримки проекту ЄС "Civil Society. Dialogue for Progress", Бюро соціальних та політичних розробок спільно з експертами Громадської ради при Міністерстві соціальної політики та Об’єднання громадян «Народна допомога» провели прес-конференцію на тему «Чи зруйнують систему соціального захисту для бездомних осіб зміни до Закону України «Про свободу пересування»?».

10 грудня 2015 року Верховна Рада України у другому читанні і в цілому прийняла закон України №2984 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг». З прийняттям даного закону внесено зміни в Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», що несе в собі потенційну небезпеку зруйнувати вибудувану в останні роки в Україні систему соціальної роботи з бездомними, стати серйозним фінансовим тягарем для органів місцевого самоврядування. Завдяки спільним зусиллям недержавних організацій, фахівців Міністерства соціальної політики та депутатів Верховної Ради, які розуміють соціальні виклики які несе в собі руйнування системи реєстрації бездомних, підготували зміни до Закону України «Про свободу пересування».

Враховуючи загрози, які повстали перед значною кількістю українських громадян, 21 січня 2016 року в УКРІНФОРМ, за підтримки «Civil Society. Dialogue for Progress», пройшло екстрене засідання представників Міністерства соціальної політики, керівників Центрів обліку бездомних громадян зі всієї України та фахівців недержавних організацій. Було розглянуто проект змін до ЗУ «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», який підготували представники організацій громадянського суспільства. Було підписано звернення до Міністра соціальної політики Павло Розенко, яке було передано через керівництво Громадської ради при Міністерстві соціальної політики.

На підставі цього, Міністерством соціальної політики були підготовлені проекти законодавчих змін який розробляється як нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України. 29 січня на сайті Міністерства було розміщено Повідомлення про оприлюднення проекту Закону України «Про внесення зміни до статті 6¹ Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»». В цьому Повідомлені, проміж іншим, говориться: «В Україні існує мережа центрів обліку бездомних осіб, де ці особи не проживають, але отримують соціальні послуги, зокрема облік, консультування, інформування, представництво інтересів тощо, і реєстрацію місця проживання/перебування за юридичною адресою цих центрів.  

Крім того, відповідно до законодавства центри обліку створюються не лише за рішенням органів місцевого самоврядування, а й недержавними суб’єктами (об’єднання громадян, благодійні та громадські організації тощо).
Зміни до Закону України „Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” призводять до руйнації системи обліку та реінтеграції бездомних осіб, обмеження прав та основних свобод громадянина (неможливість отримання реєстрації місця проживання/перебування).»

В свою чергу, аналогічний законопроект зареєстровано у Верховній Раді України № 3833 від 28.01.2016. депутатами: Розенблат Борислав Соломонович, Мельничук Іван Іванович, Лубінець Дмитро Валерійович, Гарбуз Юрій Григорійович, Гордєєв Андрій Анатолійович, Чубаров Рефат Абдурахманович.

Враховуючи, що зміни вступають в дію у квітні 2016 року, ми ще маємо час для внесення відповідних змін, щоб уникнути значних ризиків для соціально незахищених верств населення. Але для уникнення проблем с просуванням розроблених законопроектів та задля збереження Центрів обліку бездомних громадян в містах України, які можуть бути скорочені, учасники прес-конференції наголосили на необхідності, з боку недержавних організацій, здійснювати наступні кроки:

- Направлення звернення до Асоціації міст України стосовно підтримки діяльності Центрів обліку бездомних громадян у період поки будуть прийматися зміни до ст.61 Закону України „Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”;

- Направлення звернення Голові Верховної Ради України Володимиру Гройсману та головам комітетів Верховної Ради щодо скорішого прийняття відповідних законодавчих змін стосовно діяльності Центрів обліку бездомних громадян;

- Здійснення моніторингу діяльності Центрів обліку в містах України, з метою недопущення їх закриття.
 

Інформаційна довідка

Зміни, внесені до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», викликають значні ризики, які стосуються наступних соціально вразливих груп населення України:

  • Діти та молодь, які були зареєстровані в Центрах обліку разом із батьками та діти-сироти, які перебували на обліку, через зміни в законодавстві:
  • не зможуть отримати паспорт громадянина України по досягненню повноліття;
  • не зможуть взяти участь в ЗНО;
  • не матимуть права на навчання у середніх та вищих навчальних закладах через відсутність реєстрації;
  • Представники вразливих категорій населення, які перебувають на обліку та отримують соціальні виплати (пенсіонери, інваліди, соціальні виплати на дітей тощо), через завершення строку реєстрації та неможливість її поновити, втратять право на отримання соціальних виплат.
  • Особи, які звільнюються із місць позбавлення волі (80% з них – без реєстрації місця проживання) – втратять право отримати реєстрацію в центрах обліку та відновити документи. Це спричинить повторні правопорушення та повернення таких осіб до місць ув’язнення, та значно погіршить криміногенну ситуацію в Україні;
  • Внутрішні переселенці, зареєстровані в центрах обліку тих громад, до яких вони прибули - втратять право на отримання медичних, освітніх, соціальних та інших послуг, та не зможуть отримувати соціальні виплати з місцевих бюджетів.

Додатково, знищення роботи мережі центрів обліку спричинить неможливість реалізації конституційного права участі в виборах для усіх осіб, зареєстрованих в таких центрах.

Систем а обліку бездомних була створена у 2006 році. За даними Міністерства соціальної політики станом на 01 січня 2015 року функціонувало 87 центрів (відділень) обліку бездомних осіб, де на обліку перебувало 26,3 тис. бездомних осіб (станом на 01 липня 2015 року – 94 центри обліку).

Окрім центрів обліку в Україні функціонують заклади (будинки нічного перебування, центри реінтеграції, соціальні готелі), де бездомні особи отримують послугу притулку – проживають або перебувають.

За оперативними даними в Україні функціонує 31 заклад для бездомних осіб, з них 12 створено недержавними суб’єктами.

Загальна кількість осіб, які отримали соціальні послуги у цих закладах протягом 2014 року складає понад 17 тис. осіб.

Водночас, потужність закладів, де бездомні особи отримали послугу притулку, складає менше 2 тис. ліжко-місць.

 

Європейський союз, прямуємо разом Unicef Black sea trust for regional cooperation Civil Society Forum КМДА фонд відродження Карітас України