Українська|English

Закон України № 2984 знищує мережу Центрів для обліку бездомних громадян та порушує конституційні права мільйонів українців

21 січня 2016 року в Укрінформ відбувся круглий стіл, пов'язаний із знищенням існуючої мережі Центрів обліку бездомних громадян, викликаним прийняттям Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

Захід, ініційований Бюро соціальних та політичних розробок та об’єднанням громадян «Народна допомога», Міністерством соціальної політики України, відбувся за участі фахівців з закладів соціального захисту бездомних з більшості регіонів України, Громадських рад, Координаційно-експертної ради з питань соціальної політики НДІ праці і зайнятості населення Мінсоцполітики і НАН України та неурядових організацій, в рамках проекту, що фінансується Civil Society. Dialogue for Progress.

 

Зміни, внесені до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», викликають значні ризики, які стосуються наступних соціально вразливих груп населення України:

1) Діти та молодь, які були зареєстровані в Центрах обліку разом із батьками та діти-сироти, які перебували на обліку, через зміни в законодавстві: - не зможуть отримати паспорт громадянина України по досягненню повноліття; - не зможуть взяти участь в ЗНО; - не матимуть права на навчання у середніх та вищих навчальних закладах через відсутність реєстрації;

2) Представники вразливих категорій населення, які перебувають на обліку та отримують соціальні виплати (пенсіонери, інваліди, соціальні виплати на дітей тощо), через завершення строку реєстрації та неможливість її поновити, втратять право на отримання соціальних виплат.

3) Особи, які звільнюються із місць позбавлення волі (80% з них – без реєстрації місця проживання) – втратять право отримати реєстрацію в центрах обліку та відновити документи. Це спричинить повторні правопорушення та повернення таких осіб до місць ув’язнення, та значно погіршить криміногенну ситуацію в Україні;

4) Внутрішні переселенці, зареєстровані в центрах обліку тих громад, до яких вони прибули - втратять право на отримання медичних, освітніх, соціальних та інших послуг, та не зможуть отримувати соціальні виплати з місцевих бюджетів. Додатково, знищення роботи мережі центрів обліку спричинить неможливість реалізації конституційного права участі в виборах для усіх осіб, зареєстрованих в таких центрах (27 000 громадян України).

До даного часу, роль Центрів обліку в Україні полягала лише у виявленні та обліку, реєстрації бездомних і їх перенаправлення до інших установ. За новим формулюванням, логічною є вимога до Центру забезпечити бездомного відповідним місцем проживання. На практиці, жоден із Центрів обліку в Україні не має у своєму розпорядженні приміщень з ліжко-місцями. До прикладу, на сьогодні в Одесі та Одеській області в Центрах обліку бездомних зареєстровано 12 000 осіб, а загальна кількість ліжкомісць в закладах соціального захисту складає максимум 200. Відкритим залишається запитання, щодо того, хто саме надаватиме кошти для створення місця проживання для 11 800 осіб, які через втрату реєстрації виявляться виключеними із системи соціального обслуговування.

Коли 10 років тому в Україні створювались Центри обліку, вони акцентували свою діяльність на тому, що безпритульні далеко не завжди потребують від держави місця проживання. Набагато важливішою для них є реєстрація з подальшою можливістю працевлаштування, а також включення до системи соціального захисту (пенсійне забезпечення, медичне обслуговування, право брати участь у виборах тощо). Центри обліку надали можливість сотням тисяч осіб повернути собі громадянські права, а місцевим органам влади - не будувати величезної кількості будинків нічного перебування та інших «закладів соціального обслуговування, та соціального захисту, де проживають зазначені особи».

Бюро соціальних та політичних розробок, об’єднання громадян «Народна допомога», Міністерство соціальної політики разом з експертами недержавних організацій і комунальних закладів, які вже багато років надають соціальні послуги бездомним, представниками Громадської ради при Міністерстві соціальної політики, розробило законопроект, яким пропонується прив'язати питання реєстрації бездомних не до місця їхнього фактичного проживання, а до адреси відповідного Центру обліку, уповноваженого для надання таких послуг органами місцевого самоврядування. Це допоможе уникнути ускладнення (чи неможливості) обліку бездомних, а також суттєво заощадить кошти місцевих бюджетів.

Законопроект передбачає скасування дискримінаційних норм закону 2984, та відновлює наступні можливості для забезпечення прав бездомних осіб:

- закріплення реєстрації до адреси відповідного Центру обліку, уповноваженого для надання таких послуг органами місцевого самоврядування, незалежно від форми власності закладу;

- відміна заборони для надавачів соціальних послуг не комунальної форми власності створювати спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту для бездомних осіб.

Учасники круглого столу, які обговорили ситуацію що склалася, існуючі загрози та ризики, та текст запропонованого законопроекту, одноголосно погодились щодо необхідності прийняття негайних та термінових заходів щодо внесення законопроекту на розгляд Кабінету міністрів України, ознайомлення із ситуацією Президента України та Уповноваженого ВРУ з прав людини для внесення необхідних змін у законодавство, які забезпечать продовження та розвиток стабільної роботи мережі центрів обліку бездомних громадян. В інакшому випадку, за умови існування ЗУ № 2984 в його актуальному вигляді, зазначені вище ризики та стрімке посилення соціальної напруги в усіх регіонах України спричинить ситуацію, яка становитиме загрозу національній безпеці України. Відповідне звернення із підписами учасників круглого столу направлене до Міністра соціальної політики України, для визначення та впровадження механізму найшвидшого вирішення даної проблеми.

Матеріали для завантаження:
Європейський союз, прямуємо разом Unicef Black sea trust for regional cooperation Civil Society Forum КМДА фонд відродження Карітас України