Українська|English

Звернення ініціативної групи щодо обмеження делегувань повноважень органів місцевого самоврядування в частині організації роботи з бездомними громадянами

28 грудня 2015 року Президент України Петро Порошенко підписав Закон № 2984 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг»

Зміни, які внаслідок підписання законопроекту 2984, вносяться до закону «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» руйнують систему Центрів обліку безпритульних громадян, а також процедуру взяття на облік безпритульних.

 Незважаючи на те, що законопроект було анонсовано, як частину реформи децентралізації («виконання пункту 2.3.1 Коаліційної угоди, яким передбачено делегувати органам місцевого самоврядування відповідного рівня повноваження з надання базових адміністративних послуг»), його прийняття насправді в певній мірі обмежує повноваження органів місцевого самоврядування в частині організації роботи з бездомними громадянами.

Так стаття 6.1 закону «Особливості реєстрації місця проживання бездомних осіб» суттєво ускладнює процес взяття на облік безпритульних громадян:

«Подання заяви про реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання таких осіб у порядку і строки, встановлені цим Законом, покладається на відповідну спеціалізовану соціальну установу, заклад соціального обслуговування та соціального захисту, ДЕ ПРОЖИВАЮТЬ зазначені особи».

Таке формулювання фактично знищує існуючу в Україні систему соціальної роботи з бездомними громадянами, адже роль Центрів обліку полягає лише якраз лише у виявленні та обліку, реєстрації бездомних і перенаправлені в інші спеціалізовані установи. За наведеним ж новим формулюванням логічним є вимога до Центру забезпечити бездомного відповідим місцем проживання. І це тільки для обліку та реєстрації. На практиці ж, жоден із Центрів обліку в Україні не має в своєму розпорядженні приміщень з ліжко-місяцями. А, отже, кожен місцевий бюджет муситиме знайти ресурси для створення таких місць.

Для прикладу, в загальній системі закладів всіх форм власності в наявності є біля 2-х тисяч ліжко-місць. В той же час на реєстраційному обліку, тобто зареєстрованими за адресою Центрів обліку є біля 27-ти тисяч громадян, не кажучи вже про постійний ріст попиту на таку соціальну послугу. Таким чином, органам місцевого самоврядування необхідно буде забезпечити, як мінімум наявність 27-30 тисяч ліжко-місць для бездомних. В більшості випадків таке завдання стане для них непосильним, і Центр обліку просто не зможе зареєструвати того чи іншого громадянина, бо це буде порушенням закону.

Коли 10 років тому Центри обліку створювались, вони спиралися на принцип того, що безпритульні далеко не завжди потребують від держави місця проживання. Куди більш важливою для них є саме РЕЄСТРАЦІЯ з подальшою можливістю працевлаштування, а також включення в систему соціального захисту (пенсійне забезпечення, медичне обслуговування). Центри обліку надали можливість сотням тисяч українців повернути собі громадянські права, а місцевим органам влади не будувати величезної кількості будинків нічного перебування та інших «закладів соціального обслуговування, та соціального захисту, де проживають зазначені особи».

Саме тому Бюро соціальних та політичних розробок, об’єднання громадян «Народна допомога», разом з експертами недержавних організацій і комунальних закладів, які вже багато років надають соціальні послуги бездомним у відповідних закладах, представниками міністерства та Громадської ради при міністерстві соціальної політики, розробило законопроект, яким пропонується прив'язати питання реєстрації безпритульних не до місця їхнього фактичного проживання, а до адреси відповідного Центру обліку, уповноваженого для надання таких послуг органами місцевого самоврядування. Це допоможе уникнути колапсу процедури взяття на облік безпритульних, а також суттєво заощадить кошти місцевих бюджетів.

Законопроект передбачає скасування дискримінаційних норм закону 2984, та відновлює наступні можливості для забезпечення прав бездомних громадян:

- закріплення реєстрації безпритульних до адреси відповідного Центру обліку, уповноваженого для надання таких послуг органами місцевого самоврядування, незалежно від форми власності закладу;

- відміна заборони для надавачів соціальних послуг не комунальної форми власності створювати спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту для бездомних громадян.

Враховуючи суспільну значущість пропонованих змін, Бюро соціальних та політичних розробок, об’єднання громадян «Народна допомога» та представники інших громадських та комунальних установ ініціюють публічне експертне обговорення цього законопроекту. В рамках проекту, що фінансується Civil Society. Dialogue for Progress, 21 січня буде проведено круглий стіл за участі фахівців закладів, створених органами місцевого самоврядування, представників Міністерства соціальної політики, Громадських рад, Координаційно-експертної ради з питань соціальної політики НДІ праці та зайнятості та неурядових організацій.

З текстом законопроекту можна ознайомитись на нашому сайті, а також на наступних ресурсах – nardop.org.ua, сторінці в Фейсбук «Бездомність в Україні».

Матеріали для завантаження:
Європейський союз, прямуємо разом Unicef Black sea trust for regional cooperation Civil Society Forum КМДА фонд відродження Карітас України